Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych nie jest lekka, a wręcz można ją uznać za wyjątkowo wymagającą – i to zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ktoś jednak musi wykonywać ten zawód. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków szukających zatrudnienia za granicą, zwłaszcza w Niemczech. Dlaczego w ogóle warto wziąć taką ofertę pod uwagę? Powodów jest co najmniej kilka, a my wybraliśmy 5 najważniejszych. Każdy z nich mocno uzasadnia wybór pracy opiekunki osób starszych w Niemczech czy innym kraju Europy Zachodniej.
Starzejące się społeczeństwa europejskie
Czy tego chcemy czy nie, Europa się starzeje. Najlepiej widać to na przykładzie naszego zachodniego sąsiada. Już ponad 20 procent osób żyjących w Niemczech ma powyżej 65 lat. Przyrost liczby seniorów nad Renem jest najwyższy w całej Unii Europejskiej. To powoduje, że stale przybywa ofert zatrudnienia dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Nie wszyscy seniorzy wymagają przy tym stałej, specjalistycznej opieki. Wiele osób po prostu potrzebuje wsparcia w codziennych, prozaicznych czynnościach, jak zrobienie zakupów, opłacenie rachunków czy umycie się.
Bardzo duża liczba ofert pracy dla opiekunek osób starszych
Analiza sytuacji na europejskim, szczególnie niemieckim rynku pracy jednoznacznie wskazuje, że zawód opiekunki osób starszych będzie jednym z najbardziej poszukiwanych i to na przestrzeni co najmniej kilkunastu kolejnych lat. Co równie istotne, stale brakuje pracowników specjalizujących się w opiece senioralnej. To z kolei powoduje sukcesywny wzrost wynagrodzeń oraz poprawę warunków świadczenia takich usług.
W AmberCare24 zapewniamy bardzo dobry standard pracy oraz atrakcyjne i wypłacane na czas wynagrodzenie, które jest praktycznie nieosiągalne w Polsce, przynajmniej gdy mówimy o zawodzie opiekunki lub opiekuna osób starszych.
Niskie koszty własnego utrzymania
To jeden z koronnych argumentów przemawiających za wybraniem tej pracy. Często słyszymy, że emigracja zarobkowa nie jest do końca opłacalna z uwagi na wysokie koszty utrzymania się na miejscu. Osoby wykonujące zawód opiekunki lub opiekuna seniorów nie muszą się tym przejmować. W ramach zatrudnienia mają zapewnione chociażby pełne wyżywienie w domu podopiecznego – z reguły opiekunka/opiekun otrzymuje pewną kwotę na zakupy spożywcze.
Dużym atutem jest również zagwarantowane lokum. Opiekunka/opiekun osób starszych mieszka w domu podopiecznego, ewentualnie udostępnia się jej osobne mieszkanie blisko miejsca wykonywania codziennych czynności opiekuńczych. Standard mieszkaniowy w domach niemieckich seniorów często jest bardzo wysoki, a opiekunka/opiekun nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Niesienie pomocy innym
Dla wielu osób może to być istotny, a może nawet najważniejszy argument. Nie da się ukryć, że zawód opiekunki osób starszych to praca z misją. U jej podstaw leży przecież pomaganie tym, którzy z powodu wieku, chorób, często niepełnosprawności nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych, nierzadko są opuszczeni przez rodzinę i zdani sami na siebie.
Często okazuje się później, że opiekunka lub opiekun staje się nie tylko pomocą w codziennych czynnościach, ale też przyjacielem, powiernikiem, jedyną osobą, z którą podopieczny ma bliski kontakt. Ta praca bez wątpienia jest więc bardzo wartościowa i ma sens nie tylko ekonomiczny, ale również czysto ludzki.
Bliskość domu
Emigracja zarobkowa kojarzy się z prawdziwą rewolucją w życiu i długą rozłąką z ojczyzną oraz pozostawionymi w domu najbliższymi. W przypadku pracy opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech wygląda to znacznie optymistyczniej. Polska ma bardzo dobre połączenia drogowe, kolejowe, autobusowe i lotnicze z Niemcami.
Z tego powodu mieszkańcy szczególnie zachodnich województw mogą zachować regularny kontakt z krajem, dojeżdżając do domu kilka razy w miesiącu. Problemem nie jest również szybkie dotarcie do bliskich w czasie urlopu. Pod tym względem praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech wypada o wiele atrakcyjniej niż chociażby w Wielkiej Brytanii.