Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników do opieki w Niemczech

Niemcy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w całej Europie. Już teraz ponad 20% naszych zachodnich sąsiadów ma powyżej 65 lat. Efekt jest taki, że gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na pracowników do opieki w Niemczech, co obserwujemy od kilku lat i ten trend z pewnością jeszcze długo się utrzyma. O jakich pracownikach właściwie mowa? W których zawodach związanych z opieką nad osobami starszymi mile widziani są zwłaszcza Polacy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj i przekonaj się, że także Ty możesz sprawdzić się w roli pracownika do opieki w Niemczech.

Pielęgniarki: najbardziej poszukiwane do opieki w Niemczech 

Niemiecki urząd pracy szacuje, że w 2030 roku w tym kraju będzie brakować około pół miliona pełnoetatowych pielęgniarek, zwłaszcza geriatrycznych. Jak widać nie tylko polska służba zdrowia cierpi na niedobory wykwalifikowanego personelu medycznego. Mamy tutaj jednak do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, ponieważ pielęgniarki pracujące w polskich szpitalach masowo wyjeżdżają właśnie do Niemiec. I trudno się im dziwić.

Niemieckie szpitale przyjmują polskie pielęgniarki z otwartymi ramionami, oferując im znacznie wyższe stawki niż w Polsce. Portal zatrudnienia Gehalt.de wyliczył, że przeciętna płaca na stanowisku pielęgniarki w publicznym szpitalu w Niemczech wynosi około 35 tysięcy euro rocznie! Nie zapominajmy przy tym, że pielęgniarek potrzebują także prywatne lecznice, ośrodki zdrowia, sanatoria, kliniki rehabilitacyjne oraz oczywiście domy seniora.

Skoro niemieckie społeczeństwo tak szybko się starzeje, naturalne jest, że nad Renem obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na pielęgniarki geriatryczne, czyli specjalizujące się w opiece nad osobami w podeszłym wieku. To bardzo trudna profesja, stąd nie dziwi, że szpitale i inne placówki medyczno-opiekuńcze mają poważne problemy ze znalezieniem pielęgniarek geriatrycznych. Niemieccy pracodawcy szukają ich więc między innymi w Polsce, oferując kuszące – w porównaniu z polskimi – zarobki na poziomie około 31 tysięcy euro rocznie.

Polki, ale też Polacy (pracujący w zawodzie pielęgniarza) to bardzo cenieni pracownicy do opieki w Niemczech. Głównie dzięki wysokim kwalifikacjom zawodowym, dużemu doświadczeniu i umiejętności szybkiej nauki języka niemieckiego. Jednak nad Renem potrzeba nie tylko pielęgniarek i pielęgniarzy. Bardzo dobre perspektywy otworzyły się też przed opiekunami senioralnymi, w tym nieposiadającymi specjalistycznych kwalifikacji zawodowych.

Opiekun osób starszych: na czym polega ta praca? Ile można zarobić?

Zacznijmy może od tego, że w nazwie tego zawodu używamy formy męskiej, ponieważ opiekunami jak najbardziej mogą być także panowie. Choć przyjęło się, że pielęgnacją osób starszych zajmują się wyłącznie kobiety, to w Niemczech istnieje całkiem spore zapotrzebowanie właśnie na mężczyzn. Preferują ich chociażby te rodziny, które szukają opiekuna dla mężczyzny w podeszłym wieku wymagającego pomocy przy wszystkich czynnościach, również intymnych. Ponadto opiekun będzie miał przewagę nad opiekunką w sytuacji, gdy konieczne jest częste podnoszenie podopiecznego, na przykład z łóżka na wózek inwalidzki i odwrotnie.

Opiekun lub opiekunka osób starszych nie musi mieć kwalifikacji medycznych, dlatego ten zawód może wykonywać praktycznie każdy, kto tylko odznacza się empatią, pracowitością, uczciwością, a przy tym zna przynajmniej podstawy języka niemieckiego. Oczywiście zdarza się, że rodziny seniorów już w ogłoszeniu zaznaczają, że poszukują kogoś, kto ma chociażby kwalifikacje z zakresu fizjoterapii, jednak zdecydowana większość niemieckich seniorów potrzebuje kogoś, kto po prostu będzie im pomagać w codziennych czynnościach.

Do podstawowych obowiązków opiekuna osób starszych w Niemczech należą m.in.:

Opiekun osób starszych nieposiadający kwalifikacji pielęgniarskich nie może natomiast wykonywać jakichkolwiek czynności medycznych, w tym podawać zastrzyków czy nawet zmieniać opatrunków. Tym zajmuje się pielęgniarka odwiedzająca pacjenta w domu.

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech jest ogromne, na czym korzystają przede wszystkim Polacy. Opiekunowie znad Wisły są cenieni za oddanie, pracowitość oraz zdolność szybkiej nauki języka niemieckiego.

Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że stawki proponowane przez rodziny w Niemczech są bardzo atrakcyjne dla polskiego opiekuna osób starszych. Przykładowo: opiekunowie zatrudnieni za pośrednictwem Ambercare24 mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie nawet 1500 euro miesięcznie.

Nie zapominajmy przy tym, że opiekun nie ponosi kosztu zakwaterowania (najczęściej mieszka z podopiecznym), a nierzadko także wyżywienia, bo może korzystać z produktów kupowanych dla seniora.

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń