Ponad

120

Ofert Pracy

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Opiekun osoby starszej – Niemcy nadal bardzo potrzebują pomocy z Polski

Niemcy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w całej Unii Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi od wielu lat korzystają z profesjonalnej pomocy opiekunów i opiekunek do osób starszych, ale zapotrzebowanie na takie usługi wcale nie maleje. Wprost przeciwnie: właściwie od ręki pracę w tym zawodzie nad Renem mogą znaleźć tysiące Polek i Polaków. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla osób planujących stałą emigrację, jak i tych, które chcą zarobić za granicą dobre pieniądze. Z kolei osoby mieszkające blisko Odry śmiało mogą pomyśleć o podjęciu pracy w zawodzie opiekuna bez konieczności przeprowadzania się do sąsiadów. Dlaczego warto przynajmniej rozważyć taki krok? Czym właściwie zajmuje się opiekun osoby starszej w Niemczech? Nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

Kto może zostać opiekunem osób starszych?

Nie ma tutaj żadnych sztywnych kryteriów. Warto od razu podkreślić, że istnieje wyraźna różnica między zawodem opiekuna do osób starszych, a pielęgniarką czy pielęgniarzem środowiskowym. To dwie kompletnie odmienne profesje.

Praca opiekuna seniora sprowadza się do stałego pomagania swojemu podopiecznemu w codziennych czynnościach, jak na przykład umycie się, ubranie, ugotowanie posiłku, posprzątanie mieszkania, pójście na spacer, towarzyszenie podczas wizyty u lekarza, wykupienie leków w aptece, opłacenie rachunków itd. Często rolą opiekuna jest również utrzymywanie kontaktu z rodziną seniora i zdawanie jej relacji z np. postępów w leczeniu czy rehabilitacji.

Zgodnie z niemieckim prawem opiekun nie może natomiast wykonywać jakichkolwiek czynności zarezerwowanych dla personelu medycznego, w tym podawać seniorowi zastrzyków, ustalać dawkowania i godzin przyjmowania leków czy nawet zmieniać opatrunków.

Wynika z tego prosty wniosek: opiekunem osoby starszej w Niemczech może być każdy, kto jest sprawny fizycznie, potrafi porozumieć się z podopiecznym w jego ojczystym języku (niekoniecznie biegle) oraz jest gotów w 100% poświęcić się obowiązkom opiekuńczym.

Na marginesie wspomnijmy o tym, że do roli opiekuna seniora – nie tylko w Niemczech, ale też w każdym innym kraju – najlepiej nadają się osoby z natury empatyczne i cierpliwe. Nierzadko zdarza się, że podopieczny cierpi na poważne schorzenia, chociażby demencję, co samo w sobie stanowi duże wyzwanie. Jeśli opiekun nie ma w sobie współczucia, nie potrafi zrozumieć i zaakceptować ograniczeń seniora, to będzie mu bardzo trudno odnaleźć się w tym pięknym, ale jednocześnie wymagającym zawodzie.

Rada

W przypadku opiekunów osoby starszej w Niemczech, rodziny lub sami seniorzy bardzo często stawiają warunek konieczny, jakim jest znajomość niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Jak ta praca wygląda w praktyce?

Standardowy dzień opiekuna osoby starszej w Niemczech wygląda tak, że zdecydowaną większość czasu musi poświęcić na różnego rodzaju czynności pielęgnacyjne. Oczywiście w dużej mierze jest to uzależnione od stanu zdrowotnego podopiecznego. Zdarza się, że niemieccy seniorzy są w pełni sprawni, a potrzebują bardziej kogoś, kto po prostu będzie im towarzyszyć, załatwiać różne domowe sprawy, sprzątać, gotować. Na drugim biegunie znajdują się natomiast zupełnie niesamodzielne osoby, które wymagają stałej opieki i pomocy nawet przy podstawowych czynnościach.

Zwyczajowo opiekun osoby starszej w Niemczech mieszka razem ze swoim podopiecznym, mając do dyspozycji osobny pokój. Rzadsze są sytuacje, w której opiekunowi udostępnia się mieszkanie w tym samym budynku. Warto tutaj podkreślić, że opiekun nie ponosi żadnych kosztów wynajmu lokum, stanowi ono po prostu jeden z pozapłacowych elementów jego wynagrodzenia.

Standardem jest również to, że opiekun może spożywać posiłki wraz ze swoim podopiecznym, jedząc po prostu to, co ugotuje dla seniora. To duża oszczędność i znakomity sposób na odłożenie jeszcze większej sumy podczas pobytu zarobkowego w Niemczech.

Ostateczny zakres obowiązków opiekuna jest ustalany indywidualnie z rodziną lub samym seniorem. Na tej podstawie dobiera się odpowiedniego kandydata lub kandydatkę. Wyraźnie zaznaczmy, że w tym zawodzie pracują również panowie – są oni szczególnie cenieni w sytuacji, gdy senior jest niepełnosprawny i wymaga np. przenoszenia z łóżka do łazienki czy sadzania na wózek inwalidzki.

Jak znaleźć pracę w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty wyspecjalizowanej agencji pośredniczącej w zatrudnianiu opiekunów do osób starszych w Niemczech – jak Ambercare24.pl. Gwarantuje to bezpieczeństwo, pełne wsparcie polskojęzycznego pracownika agencji (co może się niejednokrotnie przydać) oraz daje pewność, że praca jest legalna.

Poza tym zatrudnienie się w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech przez agencję eliminuje ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa, co niestety wciąż stanowi realne zagrożenie na niemieckim rynku pracy.

Zatrudniając się jako opiekun osoby starszej w Niemczech możesz też liczyć na bardzo wysokie zarobki – nawet do 1500 euro miesięcznie. Trudno jest uzyskać taką stawkę szukając pracy bezpośrednio z ogłoszenia.

 

Wyjedź z nami i skorzystaj z naszych premii! 

Zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub e-mail!

+48 730 49 77 70

+48 730 49 77 71

E-mail: rekrutacja@ambercare24.pl

pon-pt  8:00 – 16:00 

 

Promocja
↑ Zwiń↓ Rozwiń